Hakkımızda

Üke Makina, 1973 yılında İsmail Üke tarafından, komparatör torna tesviye ve kaynak atölyesi adıyla şahıs şirketi olarak kurulmuştur. 1997 yılında ise kurumsallaşarak Üke Makina Ltd. Şti olarak ticaret hayatina devam etmiştir.

Kurulduğu yıllarda Türk Traktör Fabrikasi ve E.G.O’ya yan sanayi olarak çalışan Üke Makina, daha sonraları hızla gelişen otomotiv sanayiinde tercih edilen bir alt yüklenici olmuştur.

1980 li yılların başından itibaren, gerek su pompaları imal eden firmalara yan sanayi olarak, gerekse ilgili kamu kurum ve kuruluşlara doğrudan taahhüt işleri yaparak büyümesini sürdürmüştür. Takip eden yıllarda sektördeki bilgi ve teknik birikimlerini kullanarak kendi ürünleri olan dalgıç ve derin kuyu su pompaları, kolon boruları ve kolon borusu manşonları imalatına başlamış ve bu konuda kalitesine güvenilen üreticilerden biri haline gelmiştir.


  • kalite ve zamanında teslimat
  • giriş, ara ve son kalite kontrol
  • malzeme ve hammadde sertifika ve analiz raporları

Üke Makina, müşteri memnuniyetine verdiği önemin gereği olarak kaliteden ödün vermeden sunduğu hizmetlerinde sürekliliği sağlamak ve müşteri odaklı büyümek ana hedefleriyle güvenilir iş ortağı iddiasını ortaya koymaktadır.


Hem yurt içinde hem de yurt dışında bulunan müşterilerine talaşlı imalat hizmetleri sunan Üke Makina; çalışanlarının, üretim süreçlerinin ve kalite anlayışının sürekli iyileştirilmesini güvence altına almak amacıyla ulusal ve uluslararası standarizasyon çalışmalarına hız vermiş ve 2005 yılından bu yana ISO 9001 belgesi ile kalite yönetimini kesintisiz uygulamıştır.


Üke Makina halen Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesindeki 1.500 m² kapalı toplam 2.250 m² olan üretim tesislerinde faliyetlerini sürdürmektedir.  • üretim süreçlerinde sürekli iyileştirme
  • gelişen teknolojiye ayak uyduran
  • müşterilerinin öncelikli tercihi olmaya odaklı